Podľa § 8 zákona č. 76/2026 Z. z. o rovnakom odmeňovaní mužov a žien
Správa o odmeňovaní mužov a žien
za obdobie od 1. 8. 2026 do 31. 12. 2026
| Zamestnávateľ | Vzorová výroba, s. r. o. |
|---|---|
| IČO | 12345678 |
| Sídlo | Vzorová 1, Žilina |
| Priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok (§ 2 ods. 2) | 168 |
| Zamestnanci zahrnutí vo výpočte | 166 (ženy 75, muži 91) |
| Prerokovanie so zástupcami zamestnancov (§ 8 ods. 5) | Prerokované so zástupcami zamestnancov dňa 20. 5. 2027. |
| Vypracoval(a) | Jana Vzorová, vedúca personálneho oddelenia |
| Dátum vypracovania | 24. 5. 2027 |
1. Ukazovatele podľa § 8 ods. 1 písm. a) až e)
| Ukazovateľ | Z hodinovej odmeny | Z odmeny za obdobie |
|---|---|---|
| a) Rozdiel v odmeňovaní | 14,0 % | 18,8 % |
| b) Rozdiel v odmeňovaní pri doplnkových zložkách odmeny | 31,0 % | 34,2 % |
| c) Medián rozdielu v odmeňovaní | 11,4 % | 11,2 % |
| d) Medián rozdielu v odmeňovaní pri doplnkových zložkách odmeny | 37,4 % | 38,5 % |
| e) Podiel zamestnancov, ktorým sa poskytujú doplnkové zložky odmeny | ženy 86,7 % (65 z 75), muži 95,6 % (87 z 91) | |
Kladná hodnota: priemerná (pri mediáne stredná) úroveň odmeny mužov je vyššia ako žien. Záporná hodnota: vyššia je u žien. Rozdiel je vyjadrený v percentách úrovne odmeny mužov (§ 2 ods. 1 písm. c) a f)). Pomlčka: hodnotu nemožno vypočítať.
2. Podiel žien a mužov v kvartilových pásmach odmeny (§ 8 ods. 1 písm. f)
| Kvartilové pásmo | Počet zamestnancov | Ženy | Muži |
|---|---|---|---|
| 1. pásmo (najnižšia odmena) | 42 | 59,5 % | 40,5 % |
| 2. pásmo | 42 | 69,0 % | 31,0 % |
| 3. pásmo | 41 | 31,7 % | 68,3 % |
| 4. pásmo (najvyššia odmena) | 41 | 19,5 % | 80,5 % |
Pásma podľa hodinovej odmeny, 166 zamestnancov s odpracovanými hodinami. Podiel žien a mužov v percentách počtu zamestnancov v pásme.
3. Rozdiel v odmeňovaní podľa kategórií zamestnancov (§ 8 ods. 1 písm. g)
| Kategória zamestnancov | Ženy | Muži | Rozdiel spolu | Základná mzda | Doplnkové zložky |
|---|---|---|---|---|---|
| Kategória 1 (150 až 199 b.) | 9 | 6 | 11,7 % | 5,5 % | - |
| Kategória 2 (200 až 249 b.) | 12 | 16 | 5,7 % | 2,3 % | 33,8 % |
| Kategória 3 (250 až 299 b.) | 45 | 43 | 7,8 % | 3,0 % | 32,2 % |
| Kategória 4 (300 až 349 b.) | 5 | 16 | 4,7 % | 1,4 % | 31,6 % |
| Kategória 5 (350 až 399 b.)† | 1 | 5 | -2,7 % | 1,1 % | -21,3 % |
| Kategória 6 (400 až 449 b.) | 3 | 4 | -0,4 % | -3,4 % | 22,5 % |
| Kategória 7 (450 až 499 b.) | 0 | 1 | - | - | - |
Z hodinovej odmeny. Doplnkové zložky: priemer u zamestnancov, ktorým boli poskytnuté. Zvýraznené riadky: rozdiel spolu aspoň 5 %. † Malá skupina (menej ako 3 ženy alebo muži): údaj môže prezradiť odmenu konkrétneho zamestnanca, preto sa zamestnancom sprístupňuje len v rozsahu § 10 ods. 3.
4. Kategórie s rozdielom aspoň 5 % (§ 9)
- Kategória 1 (150 až 199 b.): 11,7 %. Zdôvodnenie objektívnymi, rodovo neutrálnymi kritériami nie je uvedené.
- Kategória 2 (200 až 249 b.): 5,7 %. Zdôvodnenie zamestnávateľa: Rozdiel tvoria najmä príplatky za prácu v noci a v sobotu podľa Zákonníka práce. Dostávajú ich všetci zamestnanci na zmenách v sklade bez ohľadu na pohlavie; v základnej mzde je rozdiel 2,3 %.
- Kategória 3 (250 až 299 b.): 7,8 %. Zdôvodnenie objektívnymi, rodovo neutrálnymi kritériami nie je uvedené.
Ak zamestnávateľ rozdiel aspoň 5 % nezdôvodní objektívnymi, rodovo neutrálnymi kritériami a neodstráni ho do šiestich mesiacov od poskytnutia správy ministerstvu, vykoná so zástupcami zamestnancov spoločné posúdenie odmeňovania do dvoch mesiacov po uplynutí tejto lehoty (§ 9 ods. 1 a 2). Pri poskytnutí správy dňa 7. 6. 2027 je lehota na odstránenie rozdielu do 7. 12. 2027 a spoločné posúdenie treba vykonať do 7. 2. 2028.
5. Metodika výpočtu
- Zdroj údajov: mzdový export vzorovy-mzdovy-export.xlsx, 796 riadkov, 166 zamestnancov v sledovanom období od 1. 8. 2026 do 31. 12. 2026.
- Odmena (§ 2 ods. 1 písm. a)): základná mzda (stĺpec „Základná mzda“) a doplnkové zložky odmeny („Prémie a odmeny“, „Príplatky“), vyplatené za sledované obdobie.
- Úroveň odmeny (§ 2 ods. 1 písm. b)): odmena za sledované obdobie a hodinová odmena, t. j. odmena za obdobie vydelená počtom hodín (stĺpec „Odpracované hodiny“).
- Rozdiel v odmeňovaní: aritmetický priemer úrovní odmeny jednotlivých zamestnancov; medián: stredná hodnota (pri párnom počte priemer dvoch stredných hodnôt).
- Ukazovatele b) a d): doplnková odmena zamestnancov, ktorým boli doplnkové zložky poskytnuté; ich podiel uvádza ukazovateľ e).
- Kvartilové pásma (§ 2 ods. 1 písm. g)): zamestnanci zoradení podľa hodinovej odmeny a rozdelení do štyroch skupín s rovnakým počtom; ak počet nie je deliteľný štyrmi, nižšie pásma majú o jedného zamestnanca viac. Zamestnanci s rovnakou hodinovou odmenou na hranici pásiem sú rozdelení rovnomerne podľa pohlavia.
- Kategórie zamestnancov (§ 2 ods. 1 písm. h) a § 3 ods. 1): zamestnávateľ zaradil 13 pracovných pozícií do kategórií rovnakej práce alebo práce rovnakej hodnoty; 13 pozícií ohodnotil podľa štyroch faktorov (zložitosť 33 %, namáhavosť 21 %, zodpovednosť 31 %, pracovné podmienky 15 %) a zoskupil podľa pásiem po 50 bodov.
- Obdobie v súbore: stĺpec „Obdobie“, mesiace 2026-08 až 2026-12.
- Hodnoty sú zaokrúhlené na jedno desatinné miesto; hranica 5 % (§ 9 ods. 1) sa posudzuje na zaokrúhlenej hodnote. Malá skupina: menej ako 3 ženy alebo muži v kategórii.
6. Potvrdenie zamestnávateľa
Zamestnávateľ potvrdzuje, že správa bola vypracovaná z údajov mzdovej evidencie za uvedené obdobie.
| Meno a funkcia | |
|---|---|
| Dátum | |
| Podpis |